Muslimid, kes usuvad Messiat ja Imaam Mahdit,
Hazrat Mirza Ghulam Ahmadi Qadianist (as)
Ahmadiyya Eesti Muslimikoguduse amelik koduleht
Muslimid, kes usuvad Messiat ja Imaam Mahdit,
Hazrat Mirza Ghulam Ahmadi Qadianist (as)
Ahmadiyya Eesti Muslimikoguduse amelik koduleht
Lühike vastus:
Püha Koraan on õpetanud meile põhimõtet „laghw” ehk tühised ja kasutud asjad, millest muslimeid julgustatakse eemale hoidma. Kuid inimeste vaimsete tasemete ja omandatud maitsete erinevuse tõttu võib see, mis osutub ühe inimese jaoks kasutuks, olla teise jaoks mitte. Kunst ja muusika kuuluvad samuti laghw valdkonda. Islami filosoofia on see, et kui need tegevused muutuvad elu eesmärgiks, mis segab kõrgemaid väärtusi, milleks inimene on loodud, siis muutuvad need keelatuks.
Kui sellised tegevused nagu kunst ja muusika ei sega elu kõrgemaid eesmärke ega takista inimest oma Loojat kummardamast ning pakuvad ainult ajutist närvide lõdvestust, siis ei ole need kategooriliselt keelatud. Iga muslim peab ise eristama oma elus laghw’iks peetavaid tegevusi ja püüdma neid vältida.
Üksikasjalik vastus Hazrat Mirza Tahir Ahmadilt (Ahmadiyya Muslimite koguduse neljanda kaliif)(rh), mida ta andis ühe küsimus vastuse istungil:
See küsimus on tegelikult küsimus, mis kehtib erinevates olukordades ja suhteline vastus erineb olukorrast sõltuvalt. Püha Koraan räägib põhimõtteliselt laghw’ist. Usklikud, Ebaadul-Rahman, on mainitud, Anilaghvi Mo’rizoon, nad hoiavad eemale kasututest, väärtusetutest, mõttetutest asjadest (23:4). Nüüd sõltub kõik. See varieerub inimeselt inimesele. Mis on ühe jaoks mõttetu, ei pruugi olla teise jaoks mõttetu. Samuti erinevad omandatud maitsed ja vaimsed tasemed. Seetõttu ei poolda ma midagi kõigile täiesti valeks kuulutamist, sest islamis on keelustamise etapid ja mõnes kohas jätab islam usklikele otsustusvabaduse. Ja seal antakse mõtte- ja tegevusvabadus, mille jaoks ei tohiks kehtestada ega kuulutada rangeid reegleid. Sest siis muutuks elu kogu ühiskonna jaoks väga raskeks. Kuidagi kipuvad mõned inimesed sellistele aspektidele küsimusi esitama ja soovivad selliseid vastuseid, mida oleks väga raske järgida, kui need antaks vastavalt nende enda soovile.
Jällegi ütleb Püha Koraan põhimõtteliselt, et ärge küsige asjade kohta, mis vastamisel võivad teile raskusi tekitada. Ärge küsige asjade kohta, mis vastamisel võivad teile rasked olla, ei pruugi teile meeldida. Nii et on mõned piirkonnad, mida islam teadlikult tähelepanuta jätab.
See on selle õpetuse Filosoofia, mida ma juba selgitasin. Erinevad inimesed on erinevatel arengutasemetel, hoiakutel ja maitsetel. Seega võib laghw’i tõlgendada erinevalt vastavalt erinevatele inimestele.
Näiteks võtke üks, kes võtab islami vastu lääne ühiskonnast. Kui te kohe kuulutate fatwa [islami kohtulik otsus] tema huvi vastu kunsti vastu, ei saa ta mitte ainult aru, vaid kaldub rohkem kaotama usu islami, sest see tunduks nii ebaloomulik. Seega, kus islam ei ole kategooriliselt keelatud, suunab see tähelepanu tõsisematele eluvaldkondadele. Ja nagu ma seda sõna mõistan, on see parim määratlus.
Ja kui elu eesmärgid on kõrgemal tasemel ja inimene, kes järgib elustiili, on tõsisemalt meelestatud, siis on tema laghw erinev lihtsalt lapse laghwi’st. Laps võib näiteks mängida keksu. Kuid keks võib olla vanema härrasmehe jaoks laghw, tema vanuse ja väärikuse ja kõige muu jaoks, ja see ei ole laghw selle lapse jaoks, kes on meile selle mängu nime andnud. Tegelikult oleks see lapsele väga hea asi.
Inimesed on ka erinevatel vaimsetel tasemetel. Need, kes on omandanud maitse Koraani lugemiseks või tõsiste religioossete raamatute lugemiseks, kui annate neile romaani, ei huvita neid see. See oleks nende jaoks lihtsalt laghw. Ja on teatud inimesi, kes rakendavad oma meelt raskustega sellistele tõsistele tegevustele. Nii et kui nende tähelepanu pööratakse liiga palju romaanide lugemisele, näiteks tõsiste tegevuste arvelt, ja nad ei püüa oma tähelepanu pöörata tühiselt tõsisele, kasutult kasulikule, siis muutub see laghw nende jaoks keelatuks. See segab nende edasiminekut elus ja selles ulatuses peaks see olema nende jaoks keelatud.
Seega, vastavalt sellele määratlusele, kui laghw hakkab segama elu tõsiseid püüdlusi ja tekitab mingil määral kahju teatud tegevusvaldkondades, siis muutub see laghw’ks ja seda tuleks vältida.
Ja laghw’l on väga lai määratlusväli. Tegelikult võib see muutuda väga raskeks patuks, üheks tõsiseks kuriteoks islamis. Näiteks oletame, et vaatate televiisorit, mõnda kerget saadet või ilukirjandust või midagi sellist, ja tuleb palveaeg. Nüüd on see laghw. Muidugi ei ole see otseselt keelatud nii palju, et see muutuks Allah silmis kuriteoks. Kuid palvekutse tehakse ja te saate jõuda mošeesse. Kuid te olete nii sügavalt seotud selle mänguga, mida televiisoris näidatakse, et unustate palve ja jätkate mängu või etenduse või mis iganes see on jälgimist. See laghw muutub siis patuks. See omandab ebajumalakummardamise kvaliteedi, seades partnerid Allahiga, sest tühine püüdlus või huvi on takistanud väga tõsist ja olulist püüdlust elus, milleks inimene on loodud.
Seega on laghw väga raske sõna määratleda. Kuigi sisuliselt olen selle määratlenud, omandab see erinevates olukordades erineva tähtsuse. Laghw võib muutuda raskeks patuks ja laghw võib olla lihtsalt tavaline. Isegi mõned inimesed, kes on täiskasvanud ja kellel on väga tugev vaimse maitse omandamine ning kes on väga vagad, tegelevad teatud tüüpi laghw’iga. Ja need laghw’id, millega nad tegelevad, on ilmselt või pealiskaudselt laghw. Kuid kuna nad teenivad mingit eesmärki, ei saa neid nimetada selliseks laghw’ks, mida tuleks vältida. Seega võib laghw tavalistes olukordades kaotada oma laghw kvaliteedi teises olukorras.
Näiteks, kui olete piknikul, on teie meeleolu täiesti erinev. Te mängite oma lastega ja teete asju, mida te tavaliselt ei mõtleks teha. See ei ole enam laghw, nagu Püha Koraan kirjeldab. See ei ole kirjeldatud laghw, sest sellest on saanud midagi, mis teenib eesmärki ja lõdvestab teid mõneks ajaks. Mitte teiste süütute hobide või mängude arvelt. Võite seal isegi kaarte mängida ilma hasartmängudeta. Võite mängida Ludo või midagi muud või veeta aega viisil, mis teid lõdvestab. Eesmärk on lõõgastumine. Ja selleks kasutatakse teatud vahendeid. Need vahendid võivad tavapärases elus olla kuulutatud laghw’iks, mõttetuks või tõsistest püüdlustest kõrvale juhtivaks. Kuid nendes olukordades teenivad need eesmärki ja ei ole enam laghw. Seega on see väga lai teema.
Selle taustaga jõuan nüüd teie küsimuseni muusika kohta. Muusika kui selline ei ole Püha Koraanis keelatud. Mõnel juhul loeme, et meie Püha Prohvet, rahu ja õnnistused Allahilt olgu temaga, lubas kasutada Dafi, mis oli omamoodi muusikariist, mida tol ajal Araabias mängiti. Samas on teada, et ta pöördus ära teatud teistest muusikariistadest, kui ta kuulis häält, mis talle ei meeldinud. Seega on õige suhtumine kuskil vahepeal. Te mõistate selle filosoofiat ja siis saate tõeliselt aru, miks ta seda tegi ja miks ta seda ei teinud. Fakt on see, et selline muusika, mis juhib teie tähelepanu kõrvale teistelt olulistelt elu asjadelt, Allah’i armastuselt, palve armastuselt ja asjadelt, milleks inimene on loodud, tuleks väga tugevalt vältida. Ja kui see muutub teie kinnisideeks, võib see muutuda patuks. Kuid juhuslikult muusika kuulamine, nagu seda tänapäeval igas maailma nurgas mängitakse, tegelikult isegi kui te väga proovite, ei saa te seda vältida. Sel põhjusel ei tohiks ma kuulutada, et seda ei tohi kunagi kuulata, sest see oleks liiga tugev. Ja Püha Koraan ei ole seda nii paljudes sõnades öelnud.
Järeldus, et Daf, täpselt sellisena nagu see on, on lubatud ja muu muusika sellisena nagu see on, on keelatud, selle järeldusega ma ei saa nõustuda. Sest see oli Araabias leitud muusikastiil. Muusikastiil on sellest ajast palju muutunud. Ja kuigi Daf’i mängiti, mängiti seda kindlal eesmärgil. Sel ajal teenis see eesmärki. Nii et see määratlus, mille ma teile pakkusin, sobib väga hästi. Näiteks kuuleme, et Daf’i mängiti, kui Püha Prohvet, rahu ja õnnistused Jumalalt olgu temaga, sisenes Mediinasse ja mõned naised ja noored tüdrukud laulsid tema kiituseks laulu ja lõid ka Daf’i. Nüüd on see eriline muusikariist. Üks külg on kaetud, teine külg ei ole kaetud. Daf’i kuju tõttu on palju Ulema [usuteadlasi], kes on järeldanud, et ainult seda tüüpi muusikariistad on lubatud ja mitte midagi muud. See on rumal, sest Püha Prohvet, rahu ja õnnistused Jumalalt olgu temaga, tuli andma meile juhiseid ja põhimõtteid ning seadma eeskujusid kõigiks tulevasteks aegadeks. Mitte ainult üheks kindlaks ajaks.
Seega, kui te täpsustate kõike, mida ta tegi, selle asemel et tuletada üldpõhimõtteid, mis oleksid kohaldatavad kõigil aegadel, jääksite teatud ajastusse ajaloos ja ei saaks sellest sammu kaugemale minna. Ta ei sõitnud kunagi autodega. Ta ei kasutanud neid kaasaegseid mugavusi, mis teile on antud. Miks te siis ei järeldaks igas suhtes, et ainult see leivatüüp, mida Püha Prohvet Muhammad sõi, ja leib, mis oli valmistatud sellest konkreetsest teraviljast, mida ta kasutas, on lubatud ja ülejäänud ei ole lubatud. See riietusviis on lubatud ja see ei ole lubatud. Kui te jätkate oma järelduste tegemist sellisel viisil, muutuks kogu teie elu keelatuks. Sest väga vähe sellest on täpselt meie Püha Prohveti, rahu ja õnnistused Jumalalt olgu temaga, mustri järgi, nagu ta tol ajal elas. Ta ei kasutanud neid elektrilisi valgusteid ja tegelikult ei olnud kaamera tol ajal leiutatud. Seega ei olnud tal kunagi endast pilti tehtud. Kõik see pildistamine ja poseerimine muutub nende standardite järgi keelatuks.
Seega avage oma mõtted. Püüdke mõista islami filosoofiat. Püha Koraani järgi on see, mis on keelatud, selgelt sätestatud. See, mida julgustatakse teha, on ka väga selgelt sätestatud. Vahepeal on mitte-kellegi maad, millele heidetakse valgust põhimõtete kaudu ja piirid liiguvad siit sinna nagu vesiliiv. Need mitte-kellegi maad, millele ma viitan, erinevad olukorrast olukorda, mis suruvad ühes suunas ja paisuvad teises teisel ajal. See muusika ja maalimine kuuluvad laghw alla. Kui see muutub elu eesmärgiks, mis segab kõrgemaid väärtusi, milleks te olete loodud, siis muutub see keelatuks. Kui see ei sega teie elu tõsidust ja see aitab ainult natuke närve ergutada või lõdvestada, siis ma ei arva, et see võiks olla kategooriliselt keelatud.
On teatud tegevusi, mis muutuvad kinnisideeks. Näiteks olen tundnud inimesi, ka Pakistanis, kes hakkavad armastama seda, mida me nimetame Hindi ganaks (laulmine). Nad laulavad laule ja see muutub nende kinnisideeks, mille tulemusel nad ei pööra tähelepanu ei oma õpingutele ega religioossetele kohustustele. Nad ei loe Tõotatud Messia (rahu olgu temaga) raamatuid. Neil pole aega Ahadithile, Püha Prohveti (rahu ja õnnistused Jumalalt olgu temaga) traditsioonidele ega isegi Pühale Koraanile. Ja see muutub nende harjumuseks. Mõttetu laul, mis laulu väärtuse poolest on lihtsalt kolmanda järgu asi. Kuid kuna seda lauldakse muusikaga, huvitab see neid nii palju ja nii sügavalt, et nende kogu elu on põnevil, kui nad hakkavad sellist muusikat kuulama ja nad ei saa midagi muud kuulata. See on omamoodi sõltuvus. Kui see juhtub, siis muutub see haraamiks [keelatud], sest see segab islami kohustuslikke valdkondi. Ja see takistab teie vaimset edasiminekut.
Kuid kui keegi pöörab tähelepanu oma vaimsele edasiminekut ja näiteks lülitab raadio sisse ja mängib laulu, mis talle meeldib, ja ta kuulab seda mõnda aega, kui tal on aega ja ta ei raiska üldse aega, siis äkitselt kuulutada, et ta peaks selle kohe lõpetama või muutub ta kafiriks [uskmatuks] või millekski muuks, on rumal. See ei ole islami halal [lubatud] või haraam [keelatud] kontseptsioon.
Samamoodi võivad mõned inimesed öelda, et maalimine on täiesti keelatud, sest meie Meister Muhammad, rahu ja õnnistused Jumalalt olgu temaga, ei lubanud pilte, nende sõnul, kas majas hoida või joonistada. Kuid nad ei mõista, et need pildid, mida Püha Prohvet keelas, olid alati ebajumalate pildid. See oli aeg, mil (pildistamine kaameraga ei tulnud kõne allagi, sest neid ei olnud leiutatud) piltide joonistamine või maalimine oli täielikult pühendatud religioossetele eesmärkidele, kujutades ettekujutuslikke jumalaid. Püha Prohveti, rahu ja õnnistused Jumalalt olgu temaga, päevil ei leia me Araabias mingit kunsti, isegi kaugeltki mitte, kus inimesi oleks joonistatud või reaalsusi oleks kujutatud. Te ei leia, et ükski tolle aja kunstnik oleks joonistanud maastiku mõõtmeid. Te ei leia, et keegi oleks joonistanud portree või kujutanud mõnda konkreetset reaalsuse olukorda. Kõik, mida joonistati, ei olnud mitte ainult väljamõeldis, vaid väljamõeldis, mis oli vastuolus islami põhimõtetega. Need olid kujuteldavate ebajumalate, Allah’i partnerite pildid. Need kas joonistati või raiuti välja kujude kujul.
Meie Püha Prohvet, rahu ja õnnistused Jumalalt olgu temaga, keelas need asjad. Kuna meil pole tõendeid, et tema juuresolekul oleks kunagi joonistatud elulist olukorda, mida ta keelas, siis minu järeldus on, et ta keelas selle eesmärgi, mida te mõistate. Selle laiendamine valdkonda, mis ei olnud kunagi tema mõttes, on vale. Ta ei saanud ka selle vastu rääkida, sest see (kunstiline realism) ei seganud ühtegi religioosset eesmärki. Siin saame eesmärki kergesti mõista. Ebajumalate valmistamine on vastuolus islami Jumala ühtsuse kontseptsiooniga. Seega tuleks keelata kõik, mis edendab ebajumalakummardamist. See on üsna arusaadav. Kuid kus loodus ja reaalsused on kuskil toodetud, kuidas neid saaks keelata? Minu arvates ei ole see keelatud ega saakski olla keelatud. Seega ma ei arva, et seda tuleks kuulutada haraamiks [keelatud]. Kuid kui see muutub teie tüdrukute või poiste kinnisideeks ja hakkab segama elu tõsiseid püüdlusi, siis arvan, et see tuleks selles ulatuses lõpetada. Siis muutuvad need laghw’ks. Ja see laghw on Püha Koraanis keelatud.