Muslimid, kes usuvad Messiat ja Imaam Mahdit,

Hazrat Mirza Ghulam Ahmadi Qadianist (as)

Kas musliminaised peavad kandma loori?

Koraanis on naistel kästud katta oma pead ja tõmmata oma katteid üle rindade. Kuid loori stiil ja ulatus varieeruvad vastavalt olukorrale. Loor annab naistele tagasihoidlikkuse, austuse ja väärikuse ning kaitseb neid kahju ja ühiskonna kurjuse eest, kattes nende ilu.

Koraani 33. peatüki 60. salmis ütleb Allah:

“Oo Prohvet! ütle oma naistele ja tütardele ning usklike naistele, et nad tõmbaksid oma välisrõivad oma peade pealt üle näo. See on tõenäolisem, et neid tuntakse ära ja neid ei ahistata. Ja Allah on Kõige Andestavam, Kõige Halastavam.”

Selle juhise valguses otsustavad mõned naised katta oma näo, samas kui teised eelistavad katta ainult oma pead, jättes näo katmata ja ilma meigita – mõlemad on erinevate islami õiguskoolide järgi kehtivad tõlgendused. Mõned valivad kompromissi, kattes oma näo, kui nad kasutavad meiki.

Loor võib võtta mitmeid vorme.

Hijab viitab üldiselt peakattele, mis katab pea ja kaela, jättes näo katmata. Need peakatteid on mitmesuguse kuju ja stiiliga, kuid nende peamine eesmärk on katta juuksed täielikult.

Niqaab on üldiselt mõistetav kui riietus, mis katab näo ja pea, jättes silmad nähtavale või kattes need võrguga.

Burka on loor, mis katab naise pea, näo ja keha pealaest jalatallani, võimaldades tal näha läbi silmade piirkonnas oleva võrkmaterjali. Seda looristiili nähakse Lähis-Idas rohkem kui Läänes ja see on viis, kuidas mõned musliminaised otsustavad end katta. (Mõned kultuuritraditsioonid võivad mõjutada loori stiili, mida naised eelistavad kasutada).

Peakatmine ei ole ainulaadne mõiste ainult islamis, vaid seda leidub ka piibellikus kirjanduses. Piibel õpetas loori kandmist juba ammu enne islamit. Vana Testamendi järgi loeme:

“Kui Rebekka tõstis oma silmad ja nägi Iisakit, laskus ta kaamelilt maha. Sest ta oli öelnud teenrile: “Kes on see mees, kes kõnnib põllul meie vastu?” Ja teener oli öelnud: “See on minu isand.” Seepärast võttis ta loori ja kattis end.” [1. Moosese 24:64-65]

Uues Testamendis loeme:

“Aga iga naine, kes palvetab või prohveteerib katmata peaga, häbistab oma pead: sest see on sama, kui ta oleks raseeritud. Sest kui naine ei ole kaetud, siis lõigaku ta ka juuksed maha: aga kui naisele on häbiks olla lõigatud või raseeritud, siis katku ta end.” (1. Korintlastele 11:5-6)

Islamis ei ole seadust, mis karistaks naist loori mittekandmise eest, ja islami seaduse järgi ei ole mehel õigust sundida naist loori või hijabi kandma. Ta võib, kui tal on naise üle mingisugune autoriteet (näiteks abikaasa, isa või vend), manitseda, paluda ja isa puhul nõuda seda oma tütrelt, kuid tal ei ole absoluutselt õigust sundida naist hijabi kandma. Kuid naistel soovitatakse tungivalt end looriga katta, et säilitada oma au ja väärikus.

Võib-olla on vaade, et loor piirab vabadust ja võrdsust, reaktsioon algsele piibellikule korraldusele, kus Püha Paulus õpetab:

“Mees ei peaks tõepoolest katma oma pead, kuna ta on Jumala kuju ja au; aga naine on mehe au. Sest mees ei ole naisest, vaid naine on mehest. Meest ei loodud naise jaoks, vaid naine mehe jaoks. Seepärast peaks naisel olema võim oma pea üle inglite pärast.” (1. Korintlastele 11:7-10)

Püha Pauluse järgi on loor mehe võimu märk naise üle. On võimalik, et Püha Pauluse ütlused on viinud paljusid Läänes nägema loori kui alaväärsuse, alluvuse ja alanduse sümbolit. Seevastu islamis tähistab loor tagasihoidlikkust ja toimib ka kaitsevahendina.